Menu search-web

Will Freedom Survive the Pandemic?

A virtual debate about the impact of the COVID-19 pandemic on the basic rights and freedoms associated with the principles of liberal democracy, inspired by the Czech edition of the book-length essay Is it tomorrow, yet? How the pandemic changes Europe by the sociologist and politologist Ivan Krastev. Debate participants: Ivan Krastev, Center for Liberal Studies, Jiří Přibáň, University of Cardiff, Jacques Rupnik, Fondation des Sciences Politiques, Magda Vášáryová, CEVRO Institut, and Karolina Wigura, Kultura Liberalna Moderated by Michael Žantovský, Václav Havel Library, Prague. Organized in cooperation with the Charles University Centre for Political Philosophy, Ethics and Religion, and Karolinum Press.

Další videa

Náhled

Otazníky Pavla Hájka | Host: Daňa Horáková

Daňa Horáková, mj. signatářka Charty 77, od roku 1975 řídila s Václavem Havlem samizdatovou Edici Expedice. V roce 1979 se provdala za filmového režiséra Pavla Juráčka a vystěhovala se do Německé spolkové republiky. Pracovala jako novinářka, v letech 2002–2004 byla hamburskou ministryní pro kulturu. Německy napsala a vydala sedm prozaických a publicistických knih.

Náhled

Číst Havla | Sešívaný deník Václava Havla: Jiří Vyorálek čte z obhajoby Václava Havla (říjen 1979)

Část šestnáctá: Vlastní obhajoba. Z obhajoby Václava Havla před senátem Městského soudu v Praze (22. října 1979) čte Jiří Vyorálek, Divadlo Na zábradlí

Náhled

Jáchym Topol čte básně Ivana M. Jirouse (Valdštejnská lodžie)

Čtení bylo součástí dne Knihovny Václava Havla ve Valdštejnské lodžii v Jičíně (13. června 2020).

Náhled

Číst Havla | Sešívaný deník Václava Havla: Marek Eben čte ukázku z První zprávy o domácím vězení

Část patnáctá: Domácí vězení, Marek Eben čte ukázku z „První zprávy o mém domácím vězení" (Hrádeček, 6. ledna 1979)

Náhled

Číst Havla | Sešívaný deník Václava Havla: Veronika Freimanová čte z Dopisu Olze č. 138

Část čtrnáctá: Přimout odpovědnost za selhání. Z Dopisu Olze číslo 138 (24. února 1982) čte herečka Veronika Freimanová.

Náhled

Číst Havla | Sešívaný deník Václava Havla: Eva Salzmannová čte ukázku z Dálkového výslechu

Část dvanáctá: po zveřejnění Charty 77, ukázka z Dálkového výslechu (1986)

Náhled

Divadlo X10: Filip Topol – Střepy psa (17. 6. 2020)

Experimentální textová koláž, která si neklade za cíl představit autora ani stát se reprezentativním výběrem jeho prozaických textů, ale chce naznačit cestu. Ze zaplivané hospody k holce, z prachu, potu a krve k Mozartovi, od puberťáka, co vidí svět ostře, až k šamanovi nahlížejícímu do zásvětí. Režijně-dramaturgická spolupráce: Petr Uhlík, Ondřej Novotný, účinkují: Jana Hauskrechtová, Vojtěch Hrabák, Jakub Gottwald a Václav Marhold. Scénické čtení z povídek Filipa Topola připravilo divadlo X10 ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

Náhled

Vyprávění příběhů v rodinách přeživších holokaust (24. 6. 2020)

Přežili koncentrační tábory a po válce začali nový život. Někteří chtěli vzpomínky „vymazat“, jiní o nich mluvili stále dokola. Řada přeživších svým potomkům nevyprávěla o minulosti. Obávali se, že by na ně přenesli trauma z války a odmítali mluvit o židovské identitě. Věřili, že když budou mlčet, tak své děti uchrání před dalšími problémy, které jim hrozily v době komunistické totality. Až v devadesátých letech se v rodinách začalo toto téma postupně otevírat. Věra Roubalová hovořila o zkušenostech druhé a třetí generace přeživších, kteří dodnes řeší, jak je ovlivňují tragické osudy jejich předků. Host: Věra Roubalová – psychoterapeutka, která dvacet let vedla s Helenou Klímovou klientskou terapeutickou skupinu Rodiny po holocaustu a nyní dále pokračuje v individuální psychoterapii s druhou a třetí generací. Večer moderovala novinářka Judita Matyášová.

Náhled

Číst Havla | Sešívaný deník Václava Havla: Saša Rašilov čte z dopisu Alfrédu Radokovi

Část osmá: práce v pivovaru | z dopisu Alfrédu Radokovi z května 1974

Náhled

T. S. Eliot: Křesťan – kritik – básník (22. 6. 2020)

Thomas Stearns Eliot bývá považován za nejvýznamnějšího tvůrce moderní anglicky psané literatury, za autora, jehož lze směle postavit na roveň Williamu Shakespearovi. Ve své poezii a esejistice vytyčil standardy, k nimž se literatura za posledních sto let upíná, případně se vůči nim vymezuje, ignorovat je však nemůže. Nakladatelství Argo nedávno vydalo rozsáhlý výbor z Eliotovy esejistické tvorby nazvaný Křesťan – kritik – básník; diskutovali o něm jeho překladatelé a anglisté Martin Hilský, Martin Pokorný a Petr Onufer; jejich debatu moderoval anglista a literární kritik Ladislav Nagy.

Další videa