Čistka paměti - znovu nepřátelé lidu, reportáž ruského nezávislého kanálu Dožď o likvidaci Memorialu

12/01/22

V polovině listopadu byly doručeny žaloby na zrušení hned dvěma organizacím ruského společenství Memorial. Záhy poté do Memorialu dorazil reportér nezávislého ruského televizního kanálu Dožď (https://tvrain.ru/) Konstantin Goldenzweig, aby o historii, práci i pohnutých dnech před soudním přelíčením natočil reportáž. Výsledkem je film, který mapuje nejen počátky organizace sahající do druhé poloviny osmdesátých let gorbačovovského Sovětského svazu, ale i podhoubí z něhož tato organizace vyrostla. 28. a 29. prosince byly Mezinárodní Memorial i Lidskoprávní Centrum Memorial verdikty dvou soudů zrušeny.

Hlavním bodem obžaloby bylo porušení zákona o zahraničních agentech, tedy povinnost označovat veškeré materiály příslušným označením (mimochodem televize Dožď má stejnou povinnost). Jak probíhalo shromažďování svědectví o Gulagu v poststalinském Sovětském svazu? Co vadí na zaplňování bílých míst historie představitelům moci dnes?

Televizní kanál Dožď je z velké části podporován příspěvky diváků, přesto se rozhodl tento dokument bezplatně zpřístupnit ruské veřejnosti, projekce probíhají na mnoha místech po celém Rusku. Přidávají se další místa v zahraničí.

Klíčová slova


Zpět na úvodní stránku