„Poslední z nich padl při přestřelce s gestapem 21. 3. 1942.“ Debata o legendární odbojové skupině Svatí tři králové

17/03/22

Před osmdesáti lety, 21. března 1942, padl při přestřelce s gestapem na Prašném mostě v Praze poslední unikající člen odbojové skupiny, známé jako Tři králové. Název Svatí tři králové dalo gestapo zpravodajské a diverzní odbojové skupině pplk. Josefa Balabána, pplk. Josefa Mašína a štkpt. Václava Morávka.

Legendární trojici, která si sama říkala Tři mušketýři, podporovala řada přátel. Podíleli se na udržování kontaktů s Londýnem, zpravodajské spolupráci se sovětskou stranou, vydávání ilegálního časopisu V boj či na různých diverzních akcích i mimo území protektorátu. Do spárů gestapa padl Josef Mašín při přestřelce 13. května 1941. Popraven byl 30. června 1942 na Kobyliské střelnici. Již 3. října 1941 byl v ruzyňských kasárnách zastřelen Josef Balabán a v březnu 1942 zahynul při přestřelce Václav Morávek, pověstný svými bláznivě odvážnými kousky.

O historii této odbojové skupiny, proměnách jejího připomínání a přípravě Památníku tří odbojů v Lošanech diskutují historik Petr Koura, spisovatel a nakladatel Jiří Padevět a badatel a publicista Jaroslav Čvančara.

Klíčová slova

Seriál: Večery Muzea paměti XX. století

Cyklus večerů Muzea paměti XX. století a Knihovny Václava Havla


Zpět na úvodní stránku