Buchtík: „Ne kulturní. Ani solidární. Češi chtějí bezpečný a prosperující stát.“ | Svobodná akademie
Jak se v posledních 35 letech proměňovala naše společnost a jak se proměňovat bude? Proč se nám zdá, že si čím dál tím méně rozumíme a máme pocit, že dřív byla tráva zelenější? A dá se tohle všechno, alespoň z části, ukázat v datech?
Martin Buchtík je sociolog a ředitel analytického ústavu STEM. Zabývá se tématy spojenými s dynamicky se proměňující společností v širším kontextu a dalšími otázkami, jako je formování veřejného mínění, kvalita života, soudržnost a nerovnosti. V minulosti mimo jiné řídil Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, doktorské studium absolvoval na Univerzitě Karlově se zaměřením na metodologii sociologického výzkumu.
Klíčová slova
Seriál: Svobodná akademie
Cyklus přednášek, v němž přední čeští i zahraniční intelektuálové a intelektuálky vybírají z pěny dní nadčasová témata, která přesahují každodenní problémy společnosti. Nabízejí souvislosti, hledají linie rozpadu, ale i pevné body, ostrovy a pevniny v dramatické proměnnosti 21. století. Svobodnou akademii v roce 2025 podporuje projekt Čtení pomáhá.

„Města tvoříme i svým vlastním chováním.“ | Přednáška urbanisty Osamu Okamury pro Svobodnou akademii

„Stáří není nemoc. Mluvíme o nich – ale jsme to my,“ říká gerontoložka Holmerová | Svobodná akademie

„Franz Kafka fungoval jako kód.“ | Přednáška Veroniky Tuckerové o čtení Kafky (nejen) za normalizace

„Studium tóry vede k pozornosti vůči ostatním lidem.“ Přednáška Karola Sidona pro Svobodnou akademii

„Stát se uměním je pro předměty nejvyšším stavem bytí.“ Přednáška Františka Skály téměř všemi smysly
