„Kdo kontroluje pozornost, má i moc.“ Přednáška filosofa Václava Bělohradského || Svobodná akademie
Politickým náboženstvím posledních dvou století byla víra v neomezený ekonomický růst, založený na stále rychlejším technologickém rozvoji, který měl přinést „emancipaci člověka od všech omezení a závazků“, daných jeho časoprostorovou situovaností na planetě Zemi. Ve věku antropocénu je třeba založit demokratické ústavy na deklaraci závislosti na našem pozemském domově, na nové společenské smlouvě, v níž bude uzákoněna povinnost lidstva respektovat ve své činnosti planetární meze jako nový globální kategorický imperativ. Proč se nedaří v post-faktickém prostředí digitálních mělčin zformovat demokratickými prostředky názorovou většinu, schopnou politicky reprezentovat naši závislost na Zemi a podřídit ekonomický růst planetárním limitům lidské činnosti? Proč jsme tak bezmocní proti tyranii růstové ekonomiky?
Profesor Václav Bělohradský je přední český filosof a sociolog. V minulosti přednášel na Universitě v Terstu, dnes působí na Právnické fakultě UK v Praze. Publikoval řadu knih v Česku i v zahraničí, poslední knižní publikace: Čas pléthokracie (nakl. 65. pole, druhé vydání, 2022).
Klíčová slova
Seriál: Svobodná akademie
Cyklus přednášek, v němž přední čeští i zahraniční intelektuálové a intelektuálky vybírají z pěny dní nadčasová témata, která přesahují každodenní problémy společnosti. Nabízejí souvislosti, hledají linie rozpadu, ale i pevné body, ostrovy a pevniny v dramatické proměnnosti 21. století. Svobodnou akademii v roce 2025 podporuje projekt Čtení pomáhá.

„Města tvoříme i svým vlastním chováním.“ | Přednáška urbanisty Osamu Okamury pro Svobodnou akademii

„Stáří není nemoc. Mluvíme o nich – ale jsme to my,“ říká gerontoložka Holmerová | Svobodná akademie

Buchtík: „Ne kulturní. Ani solidární. Češi chtějí bezpečný a prosperující stát.“ | Svobodná akademie

„Franz Kafka fungoval jako kód.“ | Přednáška Veroniky Tuckerové o čtení Kafky (nejen) za normalizace

„Studium tóry vede k pozornosti vůči ostatním lidem.“ Přednáška Karola Sidona pro Svobodnou akademii

„Stát se uměním je pro předměty nejvyšším stavem bytí.“ Přednáška Františka Skály téměř všemi smysly
