Echo z Knihovny: Střední Evropa v nové realitě. Energetika a bezpečnost po ruské agresi na Ukrajinu

29/03/22

Debatní cyklus s redaktory týdeníku Echo 24 a jejich hosty ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Tentokrát jsou partnery setkání Polský institut v Praze a polská revue Wszystko Co Najważniejsze.

Válka na Ukrajině způsobuje lavinu změn v evropské politice a otevírá prostor pro přehodnocení jejích základních paradigmat. Východní křídlo EU a NATO se poprvé jeví jako výrazný účastník evropské politiky. V jeho rámci se rýsuje význam česko-polského tandemu, jehož potenciál symbolicky podtrhla cesta obou premiérů do Kyjeva.

Debata Echo z Knihovny se zaměří na pohled do blízké budoucnosti: na novou bezpečnostní architekturu střední Evropy, která vzniká i důsledkem ruské agrese. Klíčovým tématem bude především energetická bezpečnost, jež tak výrazně ovlivnila stávající konflikt.

Diskuzi Střední Evropa v nové realitě: energetika a bezpečnost po ruské agresi na Ukrajinu moderuje Lenka Zlámalová.

Hosté:

  • Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09
  • Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog, profesor Univerzity v Lodži, od roku 2016 poradce a člen kabinetu ministra zahraničních věcí Polska. Specializuje se na bezpečnost a východní politiku
  • Mirek Topolánek, bývalý premiér, který v roce 2009 při českém předsednictví Evropské unie řešil "plynovou krizi" mezi Ruskem a Ukrajinou, a je dnes expertem na energetiku střední Evropy.
  • Michał Kłosowski, zástupce šéfredaktora revue Wszystko Co Najważniejsze

Debata proběhne česky a polsky, tlumočení zajištěno.

Klíčová slova

Seriál: Echo z Knihovny

Debatní cyklus s redaktory týdeníku Echo 24 a jejich hosty

Seriál: Karel Schwarzenberg...

Vzpomínka na Karla Schwarzenberga (1937–2023), člověka uvážlivého, moudrého a neokázalého. Noblesního vlastence a skutečného Evropana, blízkého přítele Václava Havla a spoluzakladatele Knihovny Václava Havla.


Zpět na úvodní stránku