„Stáří není nemoc. Mluvíme o nich – ale jsme to my,“ říká gerontoložka Holmerová | Svobodná akademie
Při různých setkáních si zpravidla vzájemně přejeme zdraví a štěstí. Pokud je máme, dožijeme se vyššího věku. Pokud je má většina lidí ve společnosti, pak společnost zestárne. To ale vnímáme jako problém. Staráme se, zda bude na důchody a zdali bychom neměli pro ty zestárlé postavit více ústavů. Mluvíme o „nich“ ale jsme to my – my nyní či my v bližší nebo vzdálenější budoucnosti.
Proč ztotožňujeme stáří jen s potřebami a nesoběstačností? Proč nevidíme přínos starších lidí pro společnost? Co je to zdravé stáří a proč se o právě probíhající Dekádě zdravého stárnutí téměř nemluví? Co je to produktivní stáří?
Přednášku vedla docentka Iva Holmerová, lékařka se specializací v geriatrii, veřejném zdravotnictví a medicíně dlouhodobé péče
Klíčová slova
Seriál: Svobodná akademie
Cyklus přednášek, v němž přední čeští i zahraniční intelektuálové a intelektuálky vybírají z pěny dní nadčasová témata, která přesahují každodenní problémy společnosti. Nabízejí souvislosti, hledají linie rozpadu, ale i pevné body, ostrovy a pevniny v dramatické proměnnosti 21. století. Svobodnou akademii v roce 2025 podporuje projekt Čtení pomáhá.

„Města tvoříme i svým vlastním chováním.“ | Přednáška urbanisty Osamu Okamury pro Svobodnou akademii

Buchtík: „Ne kulturní. Ani solidární. Češi chtějí bezpečný a prosperující stát.“ | Svobodná akademie

„Franz Kafka fungoval jako kód.“ | Přednáška Veroniky Tuckerové o čtení Kafky (nejen) za normalizace

„Studium tóry vede k pozornosti vůči ostatním lidem.“ Přednáška Karola Sidona pro Svobodnou akademii

„Stát se uměním je pro předměty nejvyšším stavem bytí.“ Přednáška Františka Skály téměř všemi smysly
