Menu search-web

Daňa Horáková: O Pavlovi (18. 6. 2020)

Vzpomínky české novinářky, prozaičky a kulturní organizátorky Dani Horákové na léta strávená s jejím manželem, filmovým režisérem, scenáristou a prozaikem Pavlem Juráčkem. Autorčino vzdělání i spisovatelská a životní zkušenost jí umožnily napsat knihu, která je nejen detailním, intimním, místy humorným a v mnohém strhujícím psychologickým portrétem významné osobnosti české kultury, ale i svědectvím o širším okruhu mnoha Juráčkových a jejích přátel a známých z oblasti českého filmu, divadla, disentu a exilu. Daňa Horáková, mj. signatářka Charty 77, od roku 1975 řídila s Václavem Havlem samizdatovou Edici Expedice. V roce 1979 se provdala za filmového režiséra Pavla Juráčka a vystěhovala se do Německé spolkové republiky. Pracovala jako novinářka, byla hamburskou ministryní pro kulturu. Německy napsala a vydala sedm prozaických a publicistických knih. Večer uvedl Pavel Hájek. O autorce promluvili Pavel Rychetský, knihu představil redaktor Jan Šulc. Pořádala Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Torst.

Další videa

Náhled

Otazníky Eriky Zlamalové | Host: Martin Hilský

Pan profesor Martin Hilský hovořil v Knihovně Václava Havla nejen o titulu Křesťan – kritik – básník. Výbor z esejistiky a publicistiky Thomase Stearnse Eliota vydalo nakladatelství Argo.

Náhled

Will Freedom Survive the Pandemic?

A virtual debate about the impact of the COVID-19 pandemic on the basic rights and freedoms associated with the principles of liberal democracy, inspired by the Czech edition of the book-length essay Is it tomorrow, yet? How the pandemic changes Europe by the sociologist and politologist Ivan Krastev. Debate participants: Ivan Krastev, Center for Liberal Studies, Jiří Přibáň, University of Cardiff, Jacques Rupnik, Fondation des Sciences Politiques, Magda Vášáryová, CEVRO Institut, and Karolina Wigura, Kultura Liberalna Moderated by Michael Žantovský, Václav Havel Library, Prague. Organized in cooperation with the Charles University Centre for Political Philosophy, Ethics and Religion, and Karolinum Press.

Náhled

Číst Havla | Sešívaný deník Václava Havla: Ze strojopisu Případ Charty 77 čte Jiří Bartoška

Část jedenáctá: Přepadení, ze strojopisu Případ Charty 77 - část první (1977)

Náhled

Debata s Respektem: Česko-ruské vztahy. Proč jsou tak špatné?

Aktuální debata ve světle případu ricin. Hosté: Pavel Novotný, politik, starosta městské části Praha-Řeporyje, Michael Romancov, politický geograf a pedagog, Veronika Víchová, vedoucí Programu Kremlin Watch, Evropské hodnoty, a Gabriela Svárovská, státní úřednice a diplomatka, pracovala v Kanceláři prezidenta Václava Havla Debatu moderoval Ondřej Kundra.

Náhled

Hudební večer: Malé zvíře (15. 6. 2020)

Krátce po vzniku mnohohlavého orchestru Zvíře jménem Podzim se od mateřské kapely oddělilo literárně-hudební Malé zvíře. Kombinace autorského čtení, projekcí a písniček ze světa zvířecí knihy je mnohem komornější než rockový koncert. O to hlouběji vás však může vtáhnout do svého prazvláštního vesmíru. Večer moderovala Hana Slívová.

Náhled

Číst Havla | Sešívaný deník Václava Havla: Vojtěch Kotek čte z dopisu Alfrédu Radokovi

Z dopisu Václava Havla Alfrédu Radokovi o uvedení Žebrácké opery v Horních Počernicích, 15. listopadu 1975

Náhled

Číst Havla | Sešívaný deník Václava Havla: Robert Mikluš čte z eseje Moc bezmocných

Herec Národního divadla v Praze čte ukázku z eseje Václava Havla Moc bezmocných.

Náhled

Čína a Česká republika – strategické partnerství?

V posledních letech bezprecedentně sílí vliv Čínské lidové republiky ve světě, ale také začíná narůstat nedůvěra vůči této mocnosti a roste napětí mezi ČLR a USA; Evropská komise ve své loňské zprávě prohlásila Čínu za „systémového rivala“. Pandemie koronaviru odhalila slabiny i sílu čínského politického systému a jeho nevybíravé metody v domácí a zahraniční politice. Mezi tím se potácí čínská politika České republiky, kterou ovládá Hrad a více či méně zřejmé zájmy soukromých subjektů. Profesorka Olga Lomová a hosté Sinopsis diskutovali o tom, kam směřuje Čína a kam by měla směřovat Česká republika.

Náhled

Otazníky Jáchyma Topola | Host: Olga Lomová

Hostem dramaturga Knihovny Václava Havla byla sinoložka a překladatelka z čínštiny Olga Lomová.

Náhled

Otazníky Jáchyma Topola | Host: Ondřej Štindl

Hostem dramaturga Knihovny Václava Havla byl spisovatel, scenárista, hudební a filmový kritik Ondřej Štindl, jenž v Knihovně 2. června uvedl nový román s názvem Až se ti zatočí hlava.

Další videa