Slavnostní vyhlášení esejistické soutěže Knihovny Václava Havla 2023

08/12/23

Vyhlášení výsledků šestnáctého ročníku studentské esejistické soutěže Knihovny Václava Havla za přítomnosti studentů i poroty. Téma letošního ročníku znělo: Druhým rokem ve stínu války. Jak se nás dotýká válka, kterou známe jen z médií, a přesto jsme její součástí?

Eseje Václava Havla jako Moc bezmocných či Slovo o slovu se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení.

V letošní porotě zasedly tyto osobnosti českého veřejného života: spisovatelka a novinářka Adéla Knapová, spisovatel a pedagog Vratislav Maňák, spisovatel a novinář Jiří Peňás, spisovatel, textař, historik a publicista Petr Placák, ukrajinistka Lenka Víchová.

Klíčová slova

Seriál: Esejistická soutěž

Záznamy slavnostních vyhlášení jednotlivých ročníků soutěže Knihovny Václava Havla o nejlepší středoškolskou esej a trailery k tématům jednotlivých ročníků


Zpět na úvodní stránku