„Zákaz vývoje AI by nyní byl cestou do pekel.“ Přednáška Michala Pěchoučka o umělé inteligenci

20/09/23

Michal Pěchouček mluví v přednášce Umělá inteligence dnes a zítra o současném stavu umělé inteligence, pokouší se rozptýlit obavy z ovládnutí lidstva umělou inteligencí a zároveň vysvětluje, proč je nebezpečné podceňovat rychlost a rozsah celospolečenských změn, které umělá inteligence přináší v kontextu nečekaných příležitostí a reálných hrozeb. Michal Pěchouček také objasňuje proč – ačkoliv souhlasí s důvody, které přední osobnosti vědy a technologie umělé inteligence vedly k formulování výzvy iniciující dočasné zastavení tréninku velkých modelů AI – k petici nepřipojil svůj podpis.

Profesor Michal Pěchouček působí jako ředitel Centra umělé inteligence na Fakultě elektrotechnické na ČVUT a technický ředitel společnosti Gen.

Klíčová slova

Seriál: Svobodná akademie

Cyklus přednášek, v němž přední čeští i zahraniční intelektuálové a intelektuálky vybírají z pěny dní nadčasová témata, která přesahují každodenní problémy společnosti. Nabízejí souvislosti, hledají linie rozpadu, ale i pevné body, ostrovy a pevniny v dramatické proměnnosti 21. století.


Zpět na úvodní stránku