„Obrana lidství byla Havlovým tématem od počátku.“ Přednáška Vladimíra Justa pro Svobodnou akademii
Patří dnes Havlovy hry a eseje do čítanek – nebo na jeviště, divadelní i životní? Čím více se vzdalujeme od Havlovy éry (a bohužel i hodnot, jež reprezentoval), tím častěji slýchávám, že jeho dramatika, eseje a postoje patří do šedesátých až devadesátých let 20. století, ale v 21. století působí spíš jako v minulosti důležitý, ale přece jen anachronismus. Že je prostě zrodila doba komunismu, a s jeho pádem že padla i jejich naléhavost a aktuálnost. Má přednáška si neklade menší ambice než na konkrétních příkladech ze Zahradní slavnosti, Vyrozumění či Odcházení (případně Moci bezmocných) dokázat, že jde o nesmysl a předsudek, k jehož vyvrácení stačí prostinká věc – znovu si ty texty pozorně přečíst, a to počínaje hned první celovečerní hrou – Zahradní slavností (1963). Budeme překvapeni, jak jejich témata nejenže nezestárla, ale naopak prokázala mnohdy až prorocky jasnozřivou předpověď toho, co žijeme dnes – a nejen u nás. A že Havel byl autor nadčasového a globálního, nikoli jen domácího významu.
Profesor Vladimír Just je teatrolog a literární a divadelní kritik. Od roku 1994 působí jako vysokoškolský pedagog, byl šéfredaktorem Divadelní revue, publikoval řadu odborných statí v domácích i zahraničních časopisech, je autorem přes dvaceti knižních publikací.
Klíčová slova
Seriál: Svobodná akademie
Cyklus přednášek, v němž přední čeští i zahraniční intelektuálové a intelektuálky vybírají z pěny dní nadčasová témata, která přesahují každodenní problémy společnosti. Nabízejí souvislosti, hledají linie rozpadu, ale i pevné body, ostrovy a pevniny v dramatické proměnnosti 21. století.