„Kde leží kořeny ruského imperialismu?“ ptá se v přednášce Svobodné akademie profesor Ivan Foletti

19/02/24

Rusko, impérium a středověk jsou slova, která dnes v České republice povětšinou nevyvolávají pozitivní emoce. Pakliže se nacházejí v jednom názvu, a dokonce spolu skutečně souvisí, pak se zdá rovnice jasná: přednáška bude o tom, co je v lidských dějinách temné. Ale je to skutečně tak jednoduché?

Na základě studia architektury, umění a vědeckých textů posledních dvou staletí jsme se zamysleli nad tím, jak (a proč) se vyvíjela ruská imperiální identita od cara Mikuláše I. po Vladimira Putina. Zároveň jsme si však provokativně položili otázku, zda tomu mohlo být jinak a zda je z globálního pohledu možné na celou situaci nahlížet komplexněji.

Profesor Ivan Foletti přednáší dějiny umění na Masarykově univerzitě v Brně, kde působí jako vedoucí Centra raně středověkých studií. Vyučoval též na univerzitách v Lausanne, Benátkách, Fribourgu, Padově a Poitiers. Zabývá se uměním pozdní antiky a raného středověku.

Klíčová slova

Seriál: Svobodná akademie

Cyklus přednášek, v němž přední čeští i zahraniční intelektuálové a intelektuálky vybírají z pěny dní nadčasová témata, která přesahují každodenní problémy společnosti. Nabízejí souvislosti, hledají linie rozpadu, ale i pevné body, ostrovy a pevniny v dramatické proměnnosti 21. století.


Zpět na úvodní stránku